Mnohé zdroje označujú datle za najstaršie ľuďmi pestované ovocie a hlavne v arabských krajinách patria tieto sladké plody k základným potravinám už tisíce rokov.
Základná charakteristika datlí.
Datľa je druh ovocia, ktoré rastie na Datľovníku obyčajnom (Phoenix dactylifera). Datľovníky bežne dorastajú do výšky dvadsaťjeden až dvadsaťtri metrov.
Na vrchole rastú listy, ktoré sú rozložené, sperené, lístky čiarkovito kopijovité a už oddávna slúžili ako krycí materiál alebo palivo. Samčie kvety sú v kvetenstvách vyrastajúcich z úžľabia listov, samičie v latovitých kvetenstvách.
Plodom datľovníka je jednosemenná kôstkovica so sladkou dužinou. Tieto tmavohnedé oválne plody bývajú 3-7 cm dlhé na 2-3 cm široké, pričom sú až zo 70 % tvorené sacharidmi a majú nízky obsah vody. Konzumujú sa čerstvé aj sušené, vyrába sa z nich sirup, med aj olej. Na jednom strapci s hmotnosťou osem a viac kilogramov môže narásť viac ako tisíc datlí.
V niekoľkých stovkách odrôd sa táto palma pestuje aj ako okrasná rastlina, hlavne v subtropickom pásme Európy a Makronézie. Už tisícky rokov sú základnou potravinou na Blízkom východe. Datle aj ďatlovníky sú pre moslimov posvätné a sušená podoba je počas náboženského pôstneho obdobia Ramadán bežnou súčasťou jedál.
Pôvod a história
Datľovník je pravdepodobne najstarším kultivovaným stromom na svete. V severnej Afrike a na Blízkom východe ho pestujú už aspoň päťtisíc rokov.
Podľa fosílnych nálezov rástli datľové palmy na našej planéte už pred 50 miliónmi rokov a odhaduje sa, že človekom sú pestované dlhšie ako 5 tisíc rokov. Píše sa o nich v Biblii aj v Koráne a hlavne v arabských krajinách Ázie a Afriky tvoria jednu zo základných zložiek potravy.
Datľovníky rastú v oblastiach vyznačujúcich sa vysokou teplotou a nízkou vzdušnou vlhkosťou, teda predovšetkým v oblastiach polopúštnych až púštnych, vždy však s dostatkom spodnej vody.
Dnes sú datle pestované v mnohých subtropických oblastiach sveta, predovšetkým v Ázii a Afrike, menej často sa objavujú aj v suchých oblastiach Severnej Ameriky a Austrálie.
Produkcia datlí
V roku 2005 produkovalo desať najväčších producentov datlí takmer 17 miliónov ton tohto ovocia. Najväčší producenti v tisíc tonách za rok:
- Irak Irak 7 170
- Saudská Arábia Saudská Arábia 4 970
- Egypt Egypt 1 170
- Irán Irán 880
- Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty 760
- Alžírsko Alžírsko 516
- Pakistan Pakistan 496
- Sudán Sudán 328
- Líbya Líbya 150
- Čína Čína 130
Všetko o Deglet Nour datlách
Datle Deglet Nour sú prémiové datle medzi datlami. V islamských krajinách, v ktorých je datľa dokonca jednou zo základných potravín, sa Deglet Nour datle konzumujú takmer výlučne.
Dôvodom je najmä ich vynikajúca chuť. Datle Deglet Nour májú veľmi tenkú šupku, malé jadro a veľmi vysoký podiel dužiny. Okrem toho má Deglet Nour veľmi vysokú kyslosť a veľmi vysoký obsah cukru, čo mu dodáva špeciálnu chuť.
Konkrétne glukóza je monosacharid, ktorý sa dá označiť za „univerzálne energetické menu“: glukóza totiž priamo vstupuje do reakcií, v ktorých sa uvoľňujú energeticky bohaté látky, z ktorých telo získava potrebnú energiu. V tele je glukóza uložená v pečeni a vo svaloch vo forme glykogénu, aby bola v prípade potreby rýchlo k dispozícii. Niektoré bunky, napríklad mozgové bunky alebo červené krvinky, sú na glukóze ako na zdroji energie obzvlášť závislé.
Zber datlí Deglet Nour prebieha v septembri. V prípade polosuchého Deglet Nour (ktorý pokrýva veľmi veľkú časť objemu trhu) sa maximálne posunula mechanizácia zberu. Stále je však potrebné veľa ručnej práce.
Po zbere sa datle dezinfikujú, očistia kefou, postriekaním vodou a nakoniec sa upravia na jednotný obsah vlhkosti úpravou v suchých alebo vlhkých miestnostiach. Plody sa potom vyberú na požadovanú veľkosť pomocou rotačných valcových systémov s premenlivým rozostupom a ručne sa triedia podľa farby a vzhľadu.
Potom sa ešte neodkôstkované datle potiahnú vrstvou glukózy. Vrstva glukózy dáva datliam lepší vzhľad. Datle sa tak zdajú lesklejšie, pevnejšie a sviežejšie.Existujú dva rôzne spôsoby ošetrenia datlí glukózou: buď sa ponoria do roztoku glukózy, alebo sa postriekajú parou obsahujúcou glukózu.
Odkôstkovanie datlí sa v mnohých pestovateľských krajinách stále vykonáva ručne a prebieha po triedení alebo pred nanesením vrstvy glukózy.
Medjoul datle
Medjoul datle nie je možné porovnávať s inými odrodami datlí. Na rozdiel od bežných datľových odrôd sa nevysádza v oázach, ale v údoliach riek Izraela a USA. Okrem toho je táto odroda primárne vyšľachtená pre európsky trh, keďže Európania preferujú väčšie veľkosti.
Na druhej strane vo všetkých islamských krajinách sa Medjoul datle vôbec nekonzumujú. V porovnaní s datlami Deglet Nour majú Medjoul datle výrazne nižší podiel dužiny. Navyše nemajú takmer žiadnu vlastnú arómu.
Po zbere sa plody očistia. Datle sa vytriedia podľa veľkosti a potom sa zmrazia. V tomto stave môžu byť uchovávané neobmedzene dlho. V závislosti od požiadaviek môže byť požadovaný hlboko zmrazený tovar pripravený na dodávku v procese rozmrazovania. Pred dodaním medjoulskej datle je však pokrytá vrstvou glukózy ako všetky ostatné odrody datlí.
Datle Medjoul sú odstupňované podľa hmotnosti meranej v gramoch. Čím je datľa ťažšia, tým je väčšia.
- stredné: 12-17 g
- veľké: 18-24 g
- jumbo: 24 g
- zmiešané: 18 g